1. HABERLER

  2. SGK

  3. Hangi Durumlarda Tazminat Alınabilir? Zorunlu Askerliğe Giderken Tazminat Alınır mı? Kıdem Tazminatı Kimlere Verilir? İşte Tüm Sorulara Cevaplar...
Hangi Durumlarda Tazminat Alınabilir? Zorunlu Askerliğe Giderken Tazminat Alınır mı? Kıdem Tazminatı Kimlere Verilir? İşte Tüm Sorulara Cevaplar...

Hangi Durumlarda Tazminat Alınabilir? Zorunlu Askerliğe Giderken Tazminat Alınır mı? Kıdem Tazminatı Kimlere Verilir? İşte Tüm Sorulara Cevaplar...

Zorunlu askerlik hizmeti nedeni ile işten ayrılan kişilerin hakları konusunda zaman zaman kafa karışıklığı yaşanmaktadır. Bunlardan en önemlisi ve ilk sırada olanı ise tazminatlar konusudur. Peki askere giden çalışanın tazminat alması mümkün müdür?

A+A-

Zorunlu askerlik hizmeti sebebi ile işten ayrılanların hakları konusunda çalışanlar kafa karışıklığı yaşamaktadır. Bunlardan en önemlisi tazminatlardır. Askere giden çalışan tazminat alabilir mi?

Zorunlu askerlik hizmeti nedeni ile işinden ayrılmak durumunda kalan vatandaşların hakları konusunda yeteri kadar bilgimiz olmayabilir. Çalışanların birçoğu da bu konuda ya hiçbir şey bilmiyor ya da yanlış bilgilere sahip oluyor. Askere giden çalışan tazminat alabilir mi? Alabilirse ne kadar tazminat ödemesi yapılır?

Askere Giderken Tazminatı Alınır mı?

Askerlik hizmetini yerine getirmek için işlerinden ayrılan çalışanlar, çalıştığı süre içerisinde askere gitmeye karar vererek bu nedenle istifa eder ve işten ayrılırsa kıdem tazminatı almaya hak kazanır. Peki kıdem tazminatı ne kadar tutar? Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır? İşte tüm soruların cevapları…

1475 sayılı yasanın 14. maddesinin üçüncü fıkrasına göre; İşçi, muvazzaf askerlik hizmeti sebebiyle iş sözleşmesini feshetmesi halinde kıdem tazminatına hak kazanır. İşçinin bu tazminata hak kazanabilmesi için işten ayrılması ve makul süre içinde askerliğini yapmak üzere birliğine teslim olması gereklidir. Bu durumun tespiti için uyuşmazlıklarda mahkeme, işçinin askere gidip gitmediğini askerlik şubelerine sormaktadır. 

Askerlik sebebi ile iş akdini sonlandıran (fesheden) işçi, işverene fesih dilekçesini ibraz ederken, askerlik şubesinden alacağı askerlik sevk belgesini de ibraz etmek zorundadır. Askerlik sevk belgesi olmadan gerçekleştirilen fesihlerde işveren kıdem tazminatını ödemek zorunda olmayacaktır. Dolayısı ile bu kısım işçinin hakkını koruması için oldukça önemlidir.

Eğer işçi askerlik bitiminde yine aynı iş yerinde işe başlamış ise ve askerlik öncesinde kıdem tazminatı alınmamış ise askerlik sonrası dönemle birlikte kıdem tazminatı hesaplanır. Fakat burada askerlik sonrası dönemde haklı fesih ya da haksız olarak işveren feshi gerekir. Aksi takdirde yalnızca askerlikten önceki kısmın tazminat ödemesi yapılır.

Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır?

1475 sayılı yasanın 14. maddesinin üçüncü fıkrasına göre; İşçi, muvazzaf askerlik hizmeti sebebiyle iş sözleşmesini feshetmesi halinde kıdem tazminatına hak kazanır. 

Ancak kendi istekleri ile işlerinden ayrılanlar kıdem tazminatı alamazlar. Yani askerliğini yapmamış bir kişi, çalıştığı süre boyunca askere gitmeye karar verir ve bu sebeple istifa ederse, kıdem tazminatı almayı hak eder.  Ancak bu tazminatı alabilmenin de belirli şartları var. Askere giden ve tazminat için başvuruda bulunmak isteyen kişinin o tazminatı alabilmesi için o iş yerinde en az 1 yıl çalışmış olması gerekir. Eğer kişi 1 yılı doldurmamışsa askerden sonra kıdemini tamamlayabilir. Bunun için askerlik bitişinde yine aynı iş yerinde çalışmaya devam ederek kıdemini tamamlayabilir. Askere giderken istifa zorunluluğu diye bir uygulama yoktur. Dileyen kişi sözleşmesini askıya aldırabilir. Bu vesile ile askerlik dönüşünde yine aynı yerde çalışmaya devam edilir. Böylece işveren tazminat ödemek zorunda kalmaz.

Eğer işçi, işten ayrılıp askere gitmeden önce başka bir iş yerinde çalışırsa bu durumda bu işçi kıdem tazminatı hakkını kaybeder. Çünkü işçi, askere gitmek için işten çıktığını ispat edemez.

Kimler Kıdem Tazminatı Alabilir?

Kıdem tazminatına hak kazanabilmek için iş yerindeki hizmet süresinin en az bir sene olması gerekmektedir. Bunun yanında kendi isteğinizle değil işveren tarafından zorla çıkartılmanız gerekir. Fakat erkekler askerlik hizmeti için ve kadınlar da evlilik nedeni ile işten ayrılmak zorunda kalırsa tazminata hak kazanmaktadır. Ayrıca emeklilik için gerekli süreyi ve prim ödeme gün sayısını dolduranlar da kendi isteği ile işten ayrılırken kıdem tazminatını alabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.